חזון ארבעת מנועי התקווה

שער  /  חזון ארבעת מנועי התקווה

בדרך לחברת מופת

מסמך זה מהווה סיכום עבודת מחקר אסטרטגי שביצעה "ישראל יוזמת" בין 2013-2014 בניסיון לשרטט אופק חדש של תקווה על בסיס יישום התפישה המדינית האזורית וההגעה לקץ הסכסוך הישראלי-ערבי.

לדעתנו חסרה למדינת ישראל של 2014 תפישה אסטרטגית מגובשת עם כיוונים ויעדים אסטרטגיים. בתור אזרחים, מנהיגים חברתיים, פעילים בחברה האזרחית, אנשי עסקים, כלכלה, מדע  והיי טק – אשר באים ממספר מפלגות, תפישות אידיאולוגיות שונות וארגונים שונים בחברה האזרחית – אנחנו רואים את תפקידנו להציע סדר יום אסטרטגי כולל במטרה לשמור על מדינת ישראל כמדינתו הדמוקרטית של העם היהודי, עם ביטחון, חוסן לאומי, חברה חזקה וכלכלה משגשגת, אשר חיה בשלום עם שכנותיה ופועלת ברוח חזון מגילת העצמאות.

אנחנו מניחים בפני הציבור, מקבלי ההחלטות והמנהיגות הפוליטית בישראל הצעה אסטרטגית שמבוססת על ארבעה יעדי-על שיש להשיגם בתוך 10-15 שנים:

  • סיום הסכסוך הישראלי-ערבי ע"י פתרון שתי המדינות במסגרת הסכם אזורי (על בסיס מינוף יוזמת השלום הסעודית-ערבית)
  • הזנקת כלכלת ישראל לרמת של 50 אלף $ תל"ג לנפש, ופתרון בעיות היסוד של הכלכלה הישראלית
  • הזנקת מערכת החינוך, ההשכלה, המחקר האקדמי והתרבות לקדמת 15 הראשונות בעולם
  • בניית חברת מופת שמספקת ביטחון אישי, שלטון חוק בדמוקרטיה פעילה, בריאות וסביבה נקייה

אנחנו מאמינים כי נדרשת מהפכה חשיבתית מאחורי כל אחד מיעדי העל האלה, וכי עצם הפעולה להשגת היעד תייצר מנוע של תקווה ועוצמה למדינת ישראל. לדעתנו, אימוץ התפישה האזורית תאפשר התנעת ארבעה מנועי תקווה אשר יחוללו מהפכה אמיתית בעתידה של מדינת ישראל וישרטטו אופק של תקווה לצעיריה. יתר על כן, אנו חרדים כי אם תפישתנו לא תאומץ, ישראל תחזור ותיקלע לסבבים של אלימות, תוך הידרדרות מעמדה בעולם ופגיעה מהותית בסיכויי הצמיחה הכלכלית שלה – דבר שיוביל לאובדן התקווה לצעיריה.

לפיכך אנחנו רואים חובה לעצמנו להציע את התפישה הזו לציבור הישראלי ולהעמיד את תוצאות מחקרינו לרשות כל המנהיגים מכל המפלגות. אנחנו מקווים שהמנהיגים הפוליטיים בישראל יאמצו אותה בדרכים הבאות ויפעלו

  • לקדם תפישה אזורית בעקבות ההזדמנות שנוצרה בערבות מבצע צוק איתן, ולהניע תהליך מדיני
  • לאמץ למצעיהן חלקים מתוך התפישה המדינית-ביטחונית וכלכלית-חברתית המוצעת כאן
  • להשתמש במתווה כאבן יסוד בהסכם הקואליציוני של ממשלות ישראל העתידיות

אנו מקווים כי הצעתנו תזכה לעיון רציני ולאימוץ הגורמים המקצועיים והפוליטיים בישראל. אני מאמינים כי רק באמצעות אימוץ תפישה אזורית רחבה ישראל תוכל להשיג את היעדים שמנינו לעיל וליצור את ארבעת מנועי התקווה לצעירים שלה.

צוות ישראל יוזמת
אוקטובר 2014, אוגוסט 2015

להורדת המאמר המלא (PDF)» לחץ כאן